ALTIN KEP NE YAPTI?

Altın kep Antalya’da değerli mutfak şeflerinin bir araya gelerek kurmuş olduğu şefler birliği derneğinin yaratmış olduğu bir markadır ALTIN KEP.
Onuncu yaşına yaklaşan altın kep yarışması turizm camiasında her sene ayrı bir ses getirmiştir ve başarısı her geçen gün artarak devam etmiştir tabiki bunun yanın dada eleştireler olmuştur. Şunu unutmamak gerekir eleştiri bizim mesleğimizin vazgeçilmez kurallarından biridir çünkü mesleğimizin sonu yoktur eleştirilerinde sonu gelmeyecektir bu çok doğal.
Yönetim olarak her zaman daha iyisini nasıl yaparız diye eleştirilere göre kendimizi gözden geçirdik her jüri üyelerini Antalya dışından ve yurt dışından getirdik daha seçici olduk yarışma sonuçlarını değerlendiren jüri üyelerinin ismini sitemizden yayınladık ve diğer yandan yapıcı eleştirilere açık olduk.

Altın kepin ilk yıllarından bu güne kadar baktığınız zaman her yıl yarışmacı sayısı en az 2 binden aşağı olmamıştır bu ziyaretçi sayısı değil yarışmaya katılanların sayısıdır. ALTIN KEPİ izlemeye gelenlerin sayısı 5 binin üzerindedir. bunu Anfaş ziyaretçi sayılarından öğrene bilirsiniz.

Sonuç olarak ilk altın kepte yarışan ustalarımızdan çoğu çok değerli mutfak şefleri oldular belli bir süre sonra altın kepin yarışmalarında ter döktüler ve hale yönetimde aktif görevdeler.

Burada yarışan öncelikle turizm okulları öğrencileri mesleğimize bakış açısı değişti. Bunu görsel olarak yarışmalarda gördüler bizde gördük ve bu kardeşlerimiz çalıştığımız otellerde bizlerin elamanları oldular. Her sene kendilerini altın kep yarışmalarını görerek geliştirerek iyi yerlere geldiler ilk yarışan kardeşlerimiz yanlarımızda ya kısım şefi yâda sou şef veya yan otelde mutfak şefidir.

Bunun yanında mutfaktaki değişim her zaman zordur bunun başarmanın yolu yanımızda çalışan başta çırakların ustaların ve şeflerimizin bakış açılarının değişmesidir. Bunun yolu altın kep gibi yarışmaların çok olmasından geçer.

Uygulama anlamında işletmelere çok iş düşmektedir. Bu gün baktığımız zaman milimalis çalışmalarda müdürleri ve işletme sahiplerinizi ikna etmek çok zor oldu. Ama bugün en küçük bir işletmeler dede milimalis uygulaması yapılıyor. Bu duruma gelesiye çok değerli şeflerimizin katkıları çok olmuştur. Otel açılışında veya bir yenilik yapacağınız zaman malzeme aldırmak çok zor oluyor bunu çoğu şefimiz yaşamıştır. Bu gün milimalistin sonu geliyor nedeni mutfak değişimin süresi yeni değişimler doğasıya kadardır.

Her şey dâhilin daha güzel sunumunda bizlere çok katkısı olmuştur ve oluyor bu meslekte yeni değişimlere her zaman gebedir bu bir süreçtir.

Altın kepin ilk yılından bu yıla kadar derecelere girenlerin sayıları aşağıda belirtilmiştir.

ULUSLAR ARASI ALTIN KEP YARIŞMASINDA BU YILA KADAR ALINAN ÖDÜL SAYILARI
Birinci olan yarışmacı Sayısı :640
İkinci olan yarışmacı Sayısı: 600
Üçüncü olan yarışmacı Sayısı:496
Dördüncü olan yarışmacı Sayısı:104
Onur Ödülü Alan yarışmacı Sayısı:88
Toplam Ödül Alan yarışmacı Sayısı: 1928
Yarışmalarda Görev alan Yurt dışından gelen ve Antalya dışından gelen Toplan Jüri Sayısı: 328
Kaynak: www.seflerbirligi.com Bunu yazmamın sebebi bilgilendirmek amaçlıdır. Bizim mesleğimizde kişisel egolarımız olabilir. Ama en güzel şey bu genç kardeşlerimize mesleğimizi sevdirmek için vermiş olduğumuz hizmetin karşılığı hiçbir şeyle ölçülemez. Bu güne kadar emeği geçen tüm meslektaşlarımızı canı gönülden kutlarım.
Bu yılda VIII Altın kep yarışması heyecanını şimdiden yaşıyoruz.
13 OCAK 16 OCAKTA ANFAŞTA
Görüşmek dileği ile
Saygılarımla
Ramazan KIR
Executive Head Chef

Bunlarda ilginizi çekebilir:

Bu sayfa 4.098 defa görüntülenmiştir.
people follow

Şef Ramazan Kır Fan Clup

Foto Galeri

24072008212 24072008217 dscf0848 24072008206 dscf0869 dscf0868 image32 dscf0838 dscf0871 dsc_1666

Sayaç

  • 609Bu gönderi:
  • 3638996Toplam okunan.:
  • 445Bugün okunanlar:
  • 601Dün okunanlar:
  • 4971Geçen hafta okunanlar:
  • 9603Aylık okunma:
  • 0Şu anda online olan ziyatçiler:
Önceki yazıyı okuyun:
Kapat