DEĞİŞİMİN GÖTÜRDÜKLERİ DEĞİŞİMİN GETİRDİKLERİ!

Değişim değişimi görmeyenlerin gittiği değişimi fark edenlerin, değişenlerin kaldığı bir sistemdir.

Mutfakta değişim çok zor bir iştir mutfak şefinin düşüncelerinin yansımasıdır zorolan tarafı bu düşüncelerini üretime yansıtacak ekibin olmasıdır. 

Bu gün bakıyorsun bütün otellerde, işinde kaliteli personel sorunu var bunun pratik çözümü personel fiyatlarını artırmak olarak görünüyor ama bu kadar çok açılan otele yetecek kadar işinde kaliteli personel yok işte burada sorun başlıyor her otele düşen işinde kaliteli personel çok ama çok az, en son duyduğum belli sayıda personel bulana hemen getirdiği personelin başına şef veya müdür pozisyonu veriliyormuş. Şuan otellere operasyon bölümünde çalışan şef veya müdürlerin elaman bulmaları tamamen kendi çevresinden veya daha önce çalışmış olduğu personel bu ekibinin % 10 nu teşkiletmektedir gerikalanını dışarıdan bulmaya çalışmaktadır. İşin genel özeti bu.

Değişim burada başlaması gerekir

1)   Personel sorunu

 

Turizm otelcilik okullarında okuyan öğrenciler stajyer olarak çalışıyor ama 4üncü sınıfa gelince mezun oluyor sonra onu işe almıyor, tekrar stajyer olarak 1.2.3, sınıf öğrencileri stajyer olarak çalıştırıyoruz yani okulu bitiren öğrencileri personel olarak kadromuza almamız gerekir böylece personel sorunun belli aşamada çözmeye başlarız hem ileriye dönük sistem bilinçli okumuş genç aşçı kardeşlerimiz yetişir işletmelerin stajyer politikasını değiştirmesi gerekir.

 

 

2)   Kaliteli personel sorunu

 

Devletimizin turizm çalışanları konusunda kışın desteleme sistemi getirmesi gerekir.

Öneri. Kışın kapalı olan otellerde personelini kışın bırakan otellere işçinin sigortası konusu  devlet tarafında  karşılanması  ve kışın işletmelerin personel eğitim vererek sezona  hazırlanması   işsizlik  parasını maaşın  üçte birini  kadar   devlet tarafından ödenmesi veya  belli bir limit ayarlanması  bu durum  personel devamlılığı ve ekonomi anlamın dada çok faydası olacaktır  bu harcamalar sisteme dahil olacaktır.

 

 

3)   Kaliteli hizmet sorunu

 

 Kalite eğitimi almış personel işletmelere kalite kendinden gelecektir.

Şimdi  personel olmadan  kalite   bekleyen   durumuna  düşüyor işletmeler.

 

Değişimin götürdükleri Değişimin getirdikleri bunlar oluyor herhalde Ama geç kalmış değiliz turizm işletme yönetici derneklerinin ve diğer kurumlar bu konuda düşüncelerini devleti yönetenlerle paylaşması ve bir noktada anlaşması gerekir.

Benim düşüncelerim bunlardır daha güzel çözüm önerileri olabilir ama bir yerden başlamazsak bu gidişle daha büyük sorunlar la karşılaşmamız çok doğal olacaktır.

 

 

 

  Saygılarımla

    Ramazan KIR

    ExecutiveChef

Bunlarda ilginizi çekebilir:

Bu sayfa 4.125 defa görüntülenmiştir.

Şef Ramazan Kır Fan Clup

Foto Galeri

dsc_0772 dscf0836 dsc_8762 dsc_7652 dscf0815 dscf1000 dscf0578 11072008233 dsc_9618 dsc_8735

Sayaç

  • 641Bu gönderi:
  • 3816804Toplam okunan.:
  • 148Bugün okunanlar:
  • 464Dün okunanlar:
  • 3368Geçen hafta okunanlar:
  • 612Aylık okunma:
  • 2Şu anda online olan ziyatçiler:
Önceki yazıyı okuyun:
Kapat