Devletin turizm çalışanları için bir teşvik ve destek yasası varımı?

  Turizm bir tarla gibidir, kim ne ekerse onu biçer diyeceksiniz bu tarlanın sahibi kim sahip çıkıyor. Köşe yazarlarına bakıyorum yok busene böyle olacak, yok şöyle olacak  yok, bu kadar fazla verisi var. Yok, bu kadar getirisi artı doğruluk payı vardı,Var muhakkak ona şüphe yok ama gerçek olan bir şey var bu tarlayı iyi bir şekilde ekip, biçemiyoruz tam olarak faydalanamıyoruz .  

  Her yıl turizm teşvik yasasına göre yüzlerce 5 yıldızlı otellerin yapılmasına devlet yardımcı oluyor her türlü desteği veriyor otelin yapımında kullanılacak her türlü malzemeyi bu teşvik yasalarına göre destekliyor bu çok güzel ülkemizin gelişimi için ve insanlara iş imkânı sağlamak.

  Devletin turizm çalışanları için bir teşvik ve destek yasası var mı? 

Turizmde çalışan personel sayısı ve aileleri ile milyonları bulmaktadır. 

Oteller yazın 6 ay açık 6 ay kapalı çalışanlar yazın çalıştıklarıyla kışın yediklerini ödüyorlar.  

Onun için devletin bir turizm çalışanları için bir destek yasası çıkması gerekir diyeceksiniz ki uzun vadeli bir turizm politikamız yok ki nasıl çalışanın bir destek politikası olsun değil mi?

Bizim atalarımızın güzel bir sözü vardır ( ÖNCE DÜZEN SONRA KAZAN )    turizmde karşılığı önce otel yapılır sonra düzen kurulur sonra kazan konur yani işçi alınır burada sorun   

‘Düzende değil kazandaki paylaşımda’ 

Önceleri işsizlik maaşı vardı devlet sonra o kanunda değişiklik yaptı bunun alımını zorlaştırdı.

Geçen sene devletin yapmış olduğu denetimlerde turizm çalışanlarının çalışma koşulları gözden geçirildi sekiz saat çalışma sistemine göre çalışılması gerektiğini hatırlatıldı,

Devletin turizm çalışanları için bir teşvik ve destek yasası çıkarması gerekir bu nereden çıktı derseniz musa denizle açıklama yapayım

 Turizm çalışanının çalışma süre ortalama olarak altı aydır altı ay da sezon nedeniyle çalışmamaktadır, yani altı ay içinde almış olduğu ücreti tasarruf edecek ki kışın geçimini sağlasın bu yıllardan beri,aynı şekilde devam etmektedir.

Açılan her otelin personeli diğer otellerin personelinden karşılanmaktadır. Personel tam yetişmeden yeni açılan otele gitmektedir hem bir üst pozisyona ve daha iyi ücrete  iyi yetişmeyen personel hem yeni otele faydası olmuyor hem de kendi tam yetişmediği için eleman yetiştirmekte faydalı olamıyor.

Sonra sezon içinde başlıyor eleman sirkülasyonu bu işletmeler içinde büyük maliyetler personel içinde istikrarsız bir sezon oluyor.  

Her  otel  yetişmiş  personel arıyor  detaylarda  şöyle   iyi maaş ,kış garantisi,deneyimli olacak    örnekler  böyle uzayıp gidiyor .

 Ama  ortada  yetişmiş elaman yok. Artık eskisi gibi  otel önlerinde insanlar iş aramıyor   oteller eleman arıyor.

 İşinde  yetişmiş  bir deneyimli  personelin  süresi en az  5 yıldır.  

Ekmeden  biçmek için sıra  bekleyenler  gibiyiz.

Tabi  burada  iyi  şeylerde  var  mesela  turizm  meslek liseleri  bunlardan nasıl  faydalanıyoruz  bir de  o konuya bakalım    

 Turizm  meslek   liselerinde  okuyan genç aşçı kardeşlerimizin  stajyer  olarak   çalıştıkları  işletmeler tarafından okulları bittikten sonra, işe  alımı çok az olmaktadır   çünkü   1,2,3  sınıfta   okuyanlar   stajyer olarak  tekrar işe  alınmaktadır,  buda  mezun olan   öğrenci kardeşlerimizin  işe  alınmaması demektir   o zaman  ucuz adam  politikasından  dolayı   personel olarak  turizme  dahil olamamaktadırlar.   Devletin   turizmin ihtiyacı   giderilsin diye  açmış olduğu  okullardan mezun olan  genç kardeşlerimiz   ne zaman  sisteme  dahil  olurlarsa   kademeli olarak gelecek  5 yılda  kalifiyeli personel  ihtiyacı ortadan kalkacaktır.  

Ekmeden  biçmek  istersen boş tarla  görürüz.

  

 

 

Saygılarımla

Ramazan KIR

Executive Chef

Bunlarda ilginizi çekebilir:

Bu sayfa 4.652 defa görüntülenmiştir.

Şef Ramazan Kır Fan Clup

Foto Galeri

11072008236 image26 dscf1962 dsc_7713 img_6313 dsc09847 image48 24072008240 team-building-workshop 03072008153

Sayaç

  • 1398Bu gönderi:
  • 3802600Toplam okunan.:
  • 37Bugün okunanlar:
  • 659Dün okunanlar:
  • 5367Geçen hafta okunanlar:
  • 4707Aylık okunma:
  • 1Şu anda online olan ziyatçiler:
Önceki yazıyı okuyun:
Kapat