MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINA OTELCİLİK VE TURİZM MESLEK LİSELERİNDE GERİ DÖNÜŞÜMSÜZ ÇALIŞMA!!!

Written by

    (Yayın Tarihi: 11,02,2012)

Turizm okullarının kuruluş sebebi yetişmiş elaman ihtiyacını karşılamak için açılmış okullardır.
Uzun yıllardan beri turizmde çalışan biri olarak bu konuda rahatsızlığımı dile getirmek isterim.
İlk önce doğru olanı tarif edelimde yanlış uygulanan durumda ortaya çıksın.
DOĞRU OLAN UYGULAMA!
1980 yıllarda otelcilik ve turizm eğitim merkezi vardı (OTEM) ben oradan mezunun 8 Aylık eğitim verilirdi. Bunun dört ayını otelde staj yapardık dört aynıda okulda ders görürdük kurs bittikten sonra staj yaptığımız otel stajyerlerin iyilerini seçer kendisi işe alır geri kalanını diğer oteller işe alırdı . Bugün bizim zamanımızda (OTEM ) mezunu olanların çoğu Mutfak şefi. F.b müdürü. Servis Müdürü. Operasyon Müdürü Genel Müdür oldular. Sonuç olarak o zaman yetişen öğrenciler turizmim içinde kaldılar . Oteller için yetişmiş elaman ihtiyacı karşılanmış oldu 1988 yılına kadar .
Not: 1980 yıllarında okulla otel arasında yapılan sözleşmede staj yapan öğrencilerden işe alma zorunluluğu vardı . Otel stajyer beğenmese alma zorunluluğu yoktu ama yardımcı elaman alacaksa stajı bitmiş öğrenci alma zorunluluğu vardı yoksa dışarıdan yardımcı elaman alamazdı.
Turizm 1988 yılından itibaren hızlı bir şekilde gelişti ve bu artışın karşısında yetişmiş elaman ihtiyacı da o orantıda arttı. Bunun yanında yabancı yatırımcılar otellerini açarken yönetim kadrosunun belli bir kısmını yurt dışından getirdi. Bizlerde onların yanında yetiştik yabancı Mutfak şefleri. F&b Müdürleri Genel Müdürler on seneye yakın böyle devam etti daha sonra yurt dışında çalışmış ve kendini yetiştiren Türk olan yönetim kadroları otellerin yönetimini devralmaya başladılar. On seneye yakın geçiş dönemi oldu. Türk yöneticiler yabancı yöneticiler gibi profesyonel yönetemediler . İşlerine gelen kısmı alıp onu uygulamaya başlayınca iyi doğum yapan Türk turizmi iyi üremedi bunun bedelinde 25 milyon € oluk otelleri 20 € satmaya başladık ucuz turizm cenneti olduk hep kazanan gelen misafir oldu bizde 10 sentin peşine düştük neyse biz turizm okulları konusuna gelelim.
 
BU GÜNKÜ UYGULAMA:
Otelcilik ve turizm meslek liseleri açan otel işletmeleri: Gurup otellerin bazıları kendi otelcilik ve turizm meslek liselerini açtılar milli eğitim bakanlığına bağlı olarak.
Amaç kendi işletmeleri için yetişmiş elaman ihtiyacını karşılamak için okullarından yetişen öğrenciler kendi otellerinde staj yaparak eğitimlerini tamamladılar eğitimi biten öğrenciler kendi otellerinde görev almaya başladılar kendi okullarında yetişen gençlere gelecekte otel yönetimini devredecek şekilde sistem kurulmuş oldu.
Turizm için yetişen gençler turizm içine dahil olacak çok güzel bir şey olması gereken bu.
Milli eğitim bakanlığına bağlı Otelcilik ve turizm meslek liselerinde yapılan bir yanlış uygulama söz konusu.
Otelcilik ve turizm meslek liselerinde okuyan genç kardeşlerimiz okul yönetimi tarafından seçilen otellere staj amaçlı öğrenci gönderiliyor bunu gönderirken işletme ile okul arasında bir sözleşme söz konusu bu sözleşmeye göre öğrenciler staj görevlerini yerine getiriyor buraya kadar çok iyi hem işletme hem de okul yönetimi öğrencinin güvenliği ve rahat bir staj yapması için bu sözleşme şart.
Yanlış uygulama:
 
a) Otellerde staj yapan öğrencilerin 4 yıllık okulları bitince oteller bu öğrencilerin çok az miktarını işe alıyor.
b):Neden çünkü okullarda 1,ve 3 sınıfa kadar olan öğrenciyi stajyeri standartlarına göre alıyor böylece kısır bir döngü oluşuyor.
c): Öğrenci 4 yıl okuyor tam işe başlayacak işletme onun yerine yeni stajyer alıyor mezun olanı yeni giren stajyer engelliyor.
d): Bu durum böylece dönüp duruyor turizm de yardımcı elama ihtiyacı olarak yetişen çocuklar böylece her yıl okuyanın % 10 o kadar öğrenci turizme dahil olabiliyor. Geri kalan %90 öğrencide farklı işlere yönleniyor .
e): Yani işin özü Milli eğitim bakanlığı bu uygulamaya bir dur demesi gerekir yoksa GERİ DÖNÜŞÜMSÜZ ÇALIŞMA! Olarak devam etmektedir.
 
 
UYGULANMASI GEREKEN: Milli eğitim bakanlığı otelcilik ve turizm meslek liselerin de okuyan genç kardeşlerimiz için okul ve işletmeler arasında yapılan sözleşmeye stajyer isteyen işletmelere aşağıdaki şartları konması gerekir .
1:her yıl aynı öğrencileri gönderme zorunluluğu olması gerekir
2: 4 yıl aynı işletmede staj yapan öğrenci okulu bitince o işletmede tam yardımcı elaman durumuna gelir.
3: İşletmelere okul bitiminde elinde buluna stajyer sayısının staj bitiminde % 10 nu işe alma zorunluluğu getirerek.
4: Bunu okul ile işletme arasında yapılan anlaşmaya konması gerekir
5 yıl gibi kısa bir sürede turizmde kalifiye elaman sayısı artar turizm için yetişen öğrencide turizme dahil olmuş olur
 
Her yıl yapılmakta olan uluslar arası altın kep aşçı yarışmasında 1500 yakın otelcilik okulları ve üniversiteden öğrenci kardeşlerimiz yarışmakta ortaya çok güzel bir çalışma çıkmaktadır bunun yanında bu okullardan mezun olan kardeşlerimiz bu GERİ DÖMÜŞÜMSÜZ ÇALIŞMA SİSTEMİNDE GERİ DÖNMEMEKTEDİRLER!
 
Bir insanın ülkesine ve mesleğine katkıda bulunması gerekir bunun yaş ve bulunmuş olduğu görevle alakası yoktur
EN İYİ YÖNETİCİ AŞAĞIDAN YUKARIYI GÖRENMİDİR YOKSA YUKARIDAN AŞAĞIYI GÖRENMİDİR Nerden bakmak lazım!
 
Saygılarımla
Ramazan KIR
Executive Chef

Article Categories:
Köşe Yazılarım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shares
Translate »