SOSYAL AĞALAR AŞCILAR AĞLAR!

Written by

SOSYAL AĞALAR AŞCILAR AĞLAR!

                                      (Yayın Tarihi: 03,04,2014)

 

 

Sosyal ağaları bugün toplumun kullanmakta iletişimin ne kadar önemli olduğunu gösterir sosyal ağalardan bazıları  (facebook,linkedin,Youtube vb.) biz aşçılar olarak bunlardan nasıl faydalanabiliyoruz meslek bilgilerimizi mi yoksa buradayım der gibimi kullanıyoruz . Aslında  ön yargısız baktığımız zaman  şöyle bir sıralama  yapabiliriz :

1:Özel günler için  yazışmalar,

2:Günaydın ve iyi günler,

3:Bugün şuradaydım veya Buradaydım,

4:Gündemde  olan konularla ilgili haberler,

5:Mesleki Resimler (Yemek.Büfe.Adet sunumlar.vb)

6:Mesleki Köşe yazıları

Yukarıda açıkladığım sıralama gibi sadece mesleki bilgilerimiz son sıralamada yer almaktadır.

Aşçılık mesleğimiz  o kadar  güzel ve geniş ki sonu yok gerçekten. Dizaynlar sunumlar çok güzel ve sonu gelmiyor peki bunu  sosyal medyada en çok kimler kullanıyor  dikkatlı bakınca  bunları göre biliriz  çok az bir bölümünü  meslektaşlarımız yani sanatkar olan mesleğini seven gelişmesi için yıllarını veren ustalarımız kullanmaktadır.

Bu  üçüncü gözle baktığınız zaman şu demek zanaatkar olanın emeğini zanaatkar olmayanlar tarafından  sosyal medyada  kullanmaktadır aslında bu bir suç teşkil etmemektedir  sadece  meslektaşlarımızın  sosyal ağaları  mesleki açıdan çok az kullanmaktadır.

Bu  da ustalarımızın  sosyal medyayı   gerektiği  doğru kullanmadığını  göstermektedir

Sosyal medyanın bir luzumsuz bir işgibi  görmektedir  bir gün  bir meslektaşım bana demişti “usta  sen ne zaman yemek yapmaya vakit buluyorsun hep seni sosyal medyada görüyorum” dedi bende kendine sadece bir yazı yazmak için 1 saat yeterli  geliyor bazen yazı için araştırma yaptığımda oluyordu aslın da işin özü  meslektaşım beni saatlerce  sosyal ağlarda bilgisarayla uğraşıyor zandediyordu.Benim için  1 saat yetiyordu işim dışında veya  mesai bitiminde zaman ayırıyordum.

Ama  bazı  meslektaşlarım saatlerce sosyal ağalara  girebilir  mesleki açıdan ne paylaştığı  önemli. Sosyal ağlarda aşcılar olarak  mesleğimize daha çok önem vermeliyiz paylaşımlarımızda  mesleki bilgilerimizi ve  yazılarımızla  geniş ve  duyarlı bir  meslek medyası oluşturma  imkanımız  var . Bunları doğru kullanamazsak yazı başılığında belirttiğim gibi   SOSYAL AĞALAR AŞCILAR  AĞLAR ! durumuna  düşmemiz  normal olur

Yazımın sonuna  gelirken  bir sözle bitirmek istiyorum İletişim demek  ben buradayım demek iletişim yoksa  ben  yokum demek

 Tüm meslektaşlarıma  iyi sezonlar dilerim.

 

Saygılarımla

 Ramazan KIR  

Executive Chef

 

Article Categories:
Köşe Yazılarım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shares
Translate »