GRUP MİSAFİRLERİN GETİRDİĞİ ÖZEL YİYECEKLERİN SAKLANMASI VE SUNUMU TALİMATI

Written by

GRUP MİSAFİRLERİN GETİRDİĞİ ÖZEL YİYECEKLERİN SAKLANMASI VE SUNUMU TALİMATI

 1.        AMAÇ: Bu talimatın amacı  konaklayan grup misafirlerin (genellikle İsrailli ve Uzak Doğulu) grup anlaşmalarında kabul edilmiş kendi getirdikleri özel yiyecekleri için otel tarafından yapılması gerekenleri belirlemektir.

2.        KAPSAM: Bu talimat, konaklayan grup misafirlerin grup anlaşmalarında kabul edilmiş kendi getirdikleri özel yiyeceklerin saklanmasında ve sunumundaki faaliyetleri kapsar.

3.        TANIMLAR:

4.        SORUMLULAR: Bu talimatın uygulanmasından F&B ve Mutfak çalışanları sorumludur.

5.        UYGULAMA:

5.1 Donmuş ya da paketlenmiş gıdalar, Mutfak Şefi tarafından grup rehberinden teslim alınmadan önce gıdaların üretim ve son kullanma tarihleri Gıda Güvenliği şartlarına göre kontrol edilir. Aksi şartlarda kabul edilmez.

5.2. Mutfak şefine iletilen yiyecekler üzerlerine sabah, öğle veya akşam yemeği olduğunu gösteren etiketler yapıştırılarak, saklama koşullarına göre +5 ile –18 derece arasında değişen soğuk hava dolaplarına yerleştirilir.

5.3. Bu yiyeceklerin servisinde kullanılacak olan malzemeler de (çatal, bıçak, bardak, fincan, tabak vs) farklı olup (genellikle plastik ve tek kullanımlık) servis elemanları tarafından paketlerinden çıkarılmadan masalara konur.

5.4. Yiyecekler servise hazırlanması gereken şekilde mutfak personeli tarafından hazırlanır. Grup tarafından getirilmiş servis malzemeleri yok ise otelin servis malzemeleri kullanılarak servise hazırlanır.

5.5. Bu misafirlerimizin oturacağı bölüme ayrı bir büfe kurulur. Mutfak personeli tarafından yemekler büfeye çıkarılır.

5.6. Yiyecekler ısıtmak yada temizlemek için kesinlikle başka kaplara konulmaz, personelin eli temas etmez. Yiyecek kendi kabı içerisinde ısıtılması gerekiyorsa bile ağzı açılmadan ısıtılır ve servise sunulur.

5.7. Meyve ve sebzeler bıçak ile kesilmez kasası ile büfeye bırakılır.

5.8. Meyve ve sebzeler yıkanır; ama kesinlikle soyulmadan büfeye konulur.

5.9. Bu grupların kullandığı malzemelerin ve yemeklerin geri dönüşümü söz konusu değildir. Her şey tek kullanımlıktır. Artan yemekler tekrar kullanılmaz.

5.10. Anlaşma dışı münferit olarak getirilen yiyeceklerden hiçbir şekilde otel sorumlu değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shares
Translate »