Hijyeni Sağlamada Bulaşık Yıkama İlkeleri

Written by

KONU: Hijyeni Sağlamada Bulaşık Yıkama İlkeleri 

Hijyeni Sağlamada Bulaşık Yıkamanın Önemi

 

TBS de mutfak içinde gerekse servis sonrası çeşitli bulaşıklar oluşur. Bunlardan mutfak içinde oluşanlara ’kazan bulaşıkları’ denir ve mutfak içinde pişirme bölümüne yakın ‘kazan bulaşık hanesinde’ genellikle el ile yıkanır. Servis sonrası bulaşıklar ise serviste kullanılan her türlü araç-gereci içerir. Servis bulaşıkları kurumunun olanakları ölçüsünde ve tercihen bulaşık yıkama makinelerinde ya da elle yıkanır. Mutfak ya da servis sonrası bulaşıkların temizliği ve hijyenin sağlanması TBS de hijyeni sağlamada önemlidir.Çünkü kirler daima bakteriler içim önemli bir yaşama ve üreme ortamıdır.

Kirli kaplar kendisi direk bakteri kaynağı olduğu gibi, diğer besinlere, yüzeylere ve insanlara da çapraz bulaşma yoluyla bakteri bulaştırabilirler. Bu nedenle mutfak ya da servis sonrası oluşan bulaşıkların kurumadan ve üzerinde bakteri üremeden hijyenik bir şekilde yıkanmaları gerekir. 

Bulaşık Yıkamada Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

 ·          İster elle, ister makinada yıkansın, tüm araç-gereçler bir ön işlemden geçirilmelidir.

·          Ön işlem öncesinde bardak, çatal, kaşık, tabak ve tepsiler ayrılmalıdır.

·          Yüzeylerdeki kaba kirler gerekirse deterjanlı su kullanılarak fırça ile sıyrılmalıdır.

·          Yüzeylerde sıyrılamayacak şekilde kurumuş ya da yapışmış kirler varsa ılık suda ıslatılmalıdır

.·          Ön işlemden sonra makine ile yıkamada, araç-gereçler uygun bir şekilde makinenin kasetlerine yerleştirilmelidir.

·          Elle yıkamada üç bölmeli evyeler kullanılmalıdır.

·          Evyelerden birinci bölümde elin dayanabileceği sıcaklıkta (45-50C°) deterjanlı su bulunmalı ve bu bölümdeki su kirlendikçe mutlaka değiştirilmelidir.

·          Deterjanlı bölümde yıkama işlemi tamamlanan bulaşıklar ikinci ev akan sıcak su altında iyice durulanmalıdır.Makinede yıkamada bu işlemler otomatik olarak yapılır.

·          Durulama işlemini dezenfeksiyon işlemi izlemelidir.

·          Dezenfeksiyon işleminden sonra kaplar tekrar durulanmalıdır.

·          Yıkanan bulaşıklar mutlaka kurutulmalıdır. Kurulama amacıyla bez kullanılmamalıdır. Bez çapraz bulaşmaya neden olabilir.Kurulama işlemi:Sıcak hava püskürterek ya da temiz hava akımı olan ızgaralı raflara ters çevrilerek yapılmalıdır.

·          Kuruyan kaplar ikinci bir kullanıma kadar temiz ve hijyenik bir dolap ya da depoya toz olmayacak şekilde yerleştirilmelidir.

·          Kazan bulaşık hanesinde evyelerin büyüklüğü yıkanacak kaplara uygun ebatlarda olmalıdır.

·          Kazanların yıkandığı evyeler gözle görülür şekilde bakılmalı ve temiz olmalıdır.

·          Bulaşık hanelerde mutfağın diğer bölümlerinde de olması gerektiği gibi aydınlanma, havalandırma, zemin eğimi, kirli su gider evyelerin önünde ve yerde rahat çalışabilmek için yerden yüksek, ızgaralı, paslanmaz metalden platformlar bulunmalıdır.

·          Makinada bulaşık yıkamada, bulaşık makinası kullanım talimatnamesine uygun işlemler yapılmalı, deterjan cinsinin ve kullanım dozlarının doğru olmasına ösen gösterilmelidir.

·          Bulaşık makinalarının uygun aralıklarla temizlik ve bakımları sağlanmalıdır.

·          Bulaşık yıkamada kullanılan her türlü malzeme ve deterjan yiyecekle

Article Categories:
HACCP Eğitim ve Bilgilendirme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shares
Translate »