TURİZMİN ÇALIŞANLARINDAN ALDIĞI BEDELLER

Written by

TURİZMİN ÇALIŞANLARINDAN ALDIĞI BEDELLER

                                                             (Yayın Tarihi: 27,12,2012)

 

 

 

Turizm mesleğinin her dalında çok özelikleri bir meslektir  her zaman karşılıksız çok sevgi ve çok ilgi bekler bunu yapmadığınız zaman kendinizi  boşlukta hissedersiniz ve hedefinize ulaşamazsınız.

Bu  kadar  çok  ilgi   olunca  Evine Ailesine ilgi gösterilecek  zaman  kalmıyor  genelde.

Bizim  meslek hizmet sektörü  olduğu için  hizmette  kusur olmaz daha  çok  dikkat  gerekiyor yapılan bir yanlış  sizi  hemen bulur .

Uzun yıllardan  beri  bu meslekte çalışmaktayım  gözlemlediğim  bir şey var  turizm mesleğinde çalışanlar bayramlarda. Yılbaşı ve özel günlerde hep çalışır insanlar tatil yaparken o çalışır insanlar çalışırken o  tatil yaparmı yoksa boştamı  bilinmez bu  aynı   artı ile eksinin  karşılaşması gibidir.   

Bu yazı da;

( Yapılan değerlendirmeler Hayal ürünüdür. Kimseyle Alakası yoktur )

Editör   Turizm

Turizmde  hiç çalışmamış bir elamanı işe aldığın zaman iki  hafta  sonra  çok  değişikler  olur   diyer çalışanlarla arasında olana farkı hemen kapatmaya çalışır  konuşma, giyim ve davranış, vb  artık  turizme alışmaya  başlamıştır hep kendini  arkadaşları ile kıyaslar meslek ve  konuşma olarak.

Sonuç  olarak  aslında  biliyorum dedikleri şeyi ne kadar az bildiğini anlar  öğrenmeye  başlar. 

Aradan  yıllar  geçmeye  başlar  artık   görevinde başarılı  olmaya başlar   görevinde terfiler  başlar  yavaş yavaş  yükseliş için  merdivenin   ilk basamağını  çıkmaya başlamıştır   artık    yöneticiliğin ilk  basamaklarına gelmiştir sorumluluğunda olan azda olsa personeli  vardır onlara   karşı   sorumluluğu vardır ve  personel ininde   ona  karşı  sorumlulukları vardır.

Yöneticilikte mesleki bilginin yanında daha çok  kişisel özellikleri ön plana çıkar, kişisel davranışlar genel kültüre bağlıdır.

 Hangi  konuda  iyiyse onu   öne  çıkarır hangi  konuda  zayıfsa  o açığını  kapatmak için  eğitim alır  veya   geliştirmediği  yönünü  defans yaparak kapatır. Artık görevinde  daha iyi   pozisyona gelerek   hedefine  bir adım  daha  yaklaşmıştır,  artık  kendi altında çalışan personel değil  Bölüm Müdürleri ve şefler olmaya başlamıştır  onlara  görev dağılımı  yapmaktadır   turizme gireli  nerdeyse  15 yıl olmuştur  ama    geldiği  göreve bakınca  hedefi için daha  en az  10 yılı  vardır.

Meslek  hayatında  başarı  gelmeye  başlamıştır  ama   evde  ters giden bir şey vardır  çünkü  hep  çalışmaktan   eve  ailesine vakit  ayıracak zamanı  kalmamıştır. Meslekteki başarısı   ailesine  zaman ayıramadığı için   onun  bedelini  ödemeye  başlamıştır. Diğer taraftan eşinle  kendisini kıyaslamaya başlar,  kendisi  yönetici olmuştur artık  yanında   eşini  uygun  bulmamaktadır  onun için  kendi  kariyerine  uygun olan  biri ile  yaşamak  ister. Gençliğinde yapamadığı artık bir adım ötededir   para  makam vardır atık.

Turizme   ayırmış olduğu zamanın bedelini  hem almakta  hem de  bedelini ödemektedir.   

  Artık  yönetici olarak  en  üst  kademeye  çıkmıştır    kendi   görevine uygun biri  ile yaşamaya  başlamıştır  her şey  yolunda  gitmektedir  bu yaşantını  sürmesi için  yöneticilik    görevinin  Devam  etmesi  lazım   ekonomik  sıkıntıya düşmemesi gerekir   yoksa bedeli daha ağar olacaktır. 

Yöneticiliğin Başarı sırların dan bir taneside aşağıdan  yukarı bakan  yöneticiler  sistemin nasıl çalıştığını  görür ona göre   sorunları çözer    başarı oranı devamlılık  getirir. Yukarıdan aşağı bakan  yönetici   tepeden uçuruma bakar gibi  bakar   sorunlara hakimiyeti zayıftır  çözüm odaklı olmaz.

Bu kısa örnekleme turizmde pek paylaşılmayan bir  durumdur. Hep başarılı çalışmalarda öz veride  bulananlar vardır yanında .

Turizm at  yarışı  gibidir ata  binende  attan inende  aynı bedeli  öder  er veya geç

 Yeni  Yılın  S ize  Ve  Tüm Sevdiklerinize Sağlık Ve Huzur Getirmesini Dilerim. (27/12/2012)

 

 

 

Saygılarımla

Ramazan KIR

Executive Chef

Article Categories:
Köşe Yazılarım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shares
Translate »